Three Rivers Municipal Dr Haines Airport (HAI)
Three Rivers Municipal Dr Haines Airport (HAI)
HAI
Three Rivers Municipal Dr Haines Airport (HAI)
Three Rivers, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HAI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-35-35.0330W/41-57-35.0521N -85.593065/41.959737 (Estimated) |
| Elevation | 824 ft / 251.16 m (Estimated) |
| Land | 305 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Three Rivers, MI |
| Location | St Joseph County, MI |
| Magnetic Variation | 04W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 2729 x 60 ft (832 x 18 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 822.00 ft | 821.00 ft |
| Coordinates | 41.956008N / 85.595403W | 41.961334N / 85.588354W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| TDZ lights | No | No |
Runway 09/27
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 820.00 ft | 822.00 ft |
| Coordinates | 41.960437N / 85.601227W | 41.960490N / 85.586521W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | No |