Butler Co Rgnl-hogan Field Airport (HAO)
Butler Co Rgnl-hogan Field Airport (HAO)
HAO
Butler Co Rgnl-hogan Field Airport (HAO)
Hamilton, OH
Latest photos of Butler Co Rgnl-hogan Field Airport (HAO)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HAO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-31-19.0000W/39-21-49.5000N -84.521944/39.363750 (Estimated) |
| Elevation | 633 ft / 192.94 m (Surveyed) |
| Land | 650 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Hamilton, OH |
| Location | Butler County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HAO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 11/29
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 110° | 127° |
| Physical elevation | 632.00 ft | 619.00 ft |
| Coordinates | 39.366388N / 84.531061W | 39.361131N / 84.512827W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALS | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |