Asheboro Regional Airport (HBI)
Asheboro Regional Airport (HBI)
HBI
Asheboro Regional Airport (HBI)
Asheboro, NC
Latest photos of Asheboro Regional Airport (HBI)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HBI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-53-41.1000W/35-39-16.3000N -79.894750/35.654528 (Estimated) |
| Elevation | 670 ft / 204.22 m (Surveyed) |
| Land | 454 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles SW of Asheboro, NC |
| Location | Randolph County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HBI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 03/21
| Dimensions | 5501 x 100 ft (1677 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 22° | 127° |
| Physical elevation | 671.00 ft | 668.00 ft |
| Coordinates | 35.647497N / 79.898136W | 35.661553N / 79.891338W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |