Thompson-robbins Airport (HEE)
Thompson-robbins Airport (HEE)
HEE
Thompson-robbins Airport (HEE)
Helena/west Helena, AR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HEE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-40-33.2000W/34-34-35.4000N -90.675889/34.576500 (Estimated) |
| Elevation | 241 ft / 73.46 m (Surveyed) |
| Land | 610 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NW of Helena/west Helena, AR |
| Location | Phillips County, AR |
| Magnetic Variation | 01E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 960 ft |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | JBR - Jonesboro |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | JBR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 08/26
| Dimensions | 3009 x 60 ft (917 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 237.00 ft | 242.00 ft |
| Coordinates | 34.572296N / 90.677907W | 34.572286N / 90.667912W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 17/35
| Dimensions | 4996 x 96 ft (1523 x 29 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 241.00 ft | 238.00 ft |
| Coordinates | 34.585876N / 90.677617W | 34.572151N / 90.677749W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |