Manassas Rgnl/harry P. Davis Field Airport (HEF)
Manassas Rgnl/harry P. Davis Field Airport (HEF)
HEF
Manassas Rgnl/harry P. Davis Field Airport (HEF)
Washington, DC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HEF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-30-54.3643W/38-43-15.6831N -77.515101/38.721023 (Estimated) |
| Elevation | 192 ft / 58.52 m (Estimated) |
| Land | 888 acres |
| From nearest city | 28 nautical miles WS of Washington, DC |
| Location | Prince William County, VA |
| Magnetic Variation | 10W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HEF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 16L/34R
| Dimensions | 6200 x 100 ft (1890 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16L | 34R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 192.00 ft | 178.00 ft |
| Coordinates | 38.727699N / 77.518773W | 38.712867N / 77.508111W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/GS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 16R/34L
| Dimensions | 3704 x 100 ft (1129 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16R | 34L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 185.00 ft | 175.00 ft |
| Coordinates | 38.726693N / 77.521064W | 38.717831N / 77.514693W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |