Hettinger Municipal Airport (HEI)
Hettinger Municipal Airport (HEI)
HEI
Hettinger Municipal Airport (HEI)
Hettinger, ND
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HEI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
102-39-21.6000W/46-00-53.6000N -102.656000/46.014889 (Estimated) |
| Elevation | 2706 ft / 824.79 m (Surveyed) |
| Land | 271 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Hettinger, ND |
| Location | Adams County, ND |
| Magnetic Variation | 08E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Billings |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GFK - Grand Forks |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HEI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 12/30
| Dimensions | 4652 x 75 ft (1418 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2705.00 ft | 2699.00 ft |
| Coordinates | 46.020251N / 102.662021W | 46.011140N / 102.649211W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 2020 x 110 ft (616 x 34 m) |
| Surface | TURF-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 10° |
| Physical elevation | 2702.00 ft | 2688.00 ft |
| Coordinates | 46.015787N / 102.656160W | 46.010339N / 102.657582W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |