Hartford-brainard Airport (HFD)
Hartford-brainard Airport (HFD)
HFD
Hartford-brainard Airport (HFD)
Hartford, CT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HFD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-38-58.0000W/41-44-12.2000N -72.649444/41.736722 (Estimated) |
| Elevation | 18 ft / 5.49 m (Surveyed) |
| Land | 201 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Hartford, CT |
| Location | Hartford County, CT |
| Magnetic Variation | 15W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HFD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 4417 x 150 ft (1346 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 9° | 127° |
| Physical elevation | 11.00 ft | 18.00 ft |
| Coordinates | 41.731638N / 72.649811W | 41.743612N / 72.647296W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LDA | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on right |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 11/29
| Dimensions | 2314 x 71 ft (705 x 22 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 99° | 127° |
| Physical elevation | 14.00 ft | 12.00 ft |
| Coordinates | 41.734190N / 72.657580W | 41.733206N / 72.649205W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 70 x 77 ft (21 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H2
| Dimensions | 44 x 44 ft (13 x 13 m) |
| Surface | ASPH-E |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway NE/SW
| Dimensions | 2309 x 150 ft (704 x 46 m) |
| Surface | TURF |
| NE | SW | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
- BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT.
- ARPT LCTD IN NOISE SENSITIVE AREA & POPULATED AREAS TO SOUTH & WEST SHOULD BE AVOIDED; APCH/DEP OVER RIVER WHEN POSSIBLE. SEE BRAINARD TWR LTRS TO AIRMEN.
- VOLUNTARY COMPLIANCE REQUESTED - NO TGL & PRACTICE INST APCH MON THRU SAT 2200-0600 & SUN 2200-0900.
- TURF NE/SW RY CLSD DURG WINTER MONTHS FROM NOV 2 TO APR 30 EXCP FOR SKI-EQUIPPED ACFT & HELICOPTER TRAINING.
- TWENTY FT DROP OFF DEP END RY 20.
- BE ALERT: HFD IS LOCATED ON W SIDE OF RIVER. THERE IS A CLSD ARPT 1 MILE ENE OF HFD.
- EXISTED PRIOR TO 1959.