Mackall Aaf Airport (HFF)
Mackall Aaf Airport (HFF)
HFF
Mackall Aaf Airport (HFF)
Camp Mackall, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HFF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-29-50.3120W/35-02-11.7927N -79.497309/35.036609 (Estimated) |
| Elevation | 377 ft / 114.91 m (Estimated) |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Camp Mackall, NC |
| Location | Richmond County, NC |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HFF (NOTAM-d service available) |
Runway 04/22
| Dimensions | 4996 x 150 ft (1523 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 376.00 ft | 350.00 ft |
| Coordinates | 35.034304N / 79.506303W | 35.045514N / 79.496668W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 11/29
| Dimensions | 4794 x 150 ft (1461 x 46 m) |
| Surface | CONC |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 375.00 ft | 332.00 ft |
| Coordinates | 35.033503N / 79.505350W | 35.029154N / 79.490232W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 4916 x 150 ft (1498 x 46 m) |
| Surface | CONC |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 349.00 ft | 330.00 ft |
| Coordinates | 35.044856N / 79.495025W | 35.031956N / 79.490164W |
| Traffic pattern | Left | Left |