Greenwood Municipal Airport (HFY)
Greenwood Municipal Airport (HFY)
HFY
Greenwood Municipal Airport (HFY)
Indianapolis, IN
Latest photos of Greenwood Municipal Airport (HFY)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HFY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-05-16.9000W/39-37-39.4000N -86.088028/39.627611 (Estimated) |
| Elevation | 822 ft / 250.55 m (Surveyed) |
| Land | 148 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles SE of Indianapolis, IN |
| Location | Johnson County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 4901 x 75 ft (1494 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 8° | 127° |
| Physical elevation | 821.00 ft | 820.00 ft |
| Coordinates | 39.620945N / 86.089185W | 39.634278N / 86.086870W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |