Hemphill County Airport (HHF)
Hemphill County Airport (HHF)
HHF
Hemphill County Airport (HHF)
Canadian, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HHF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
100-24-14.0000W/35-53-42.4000N -100.403889/35.895111 (Estimated) |
| Elevation | 2396 ft / 730.30 m (Surveyed) |
| Land | 168 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Canadian, TX |
| Location | Hemphill County, TX |
| Magnetic Variation | 08E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HHF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 4999 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 2387.00 ft | 2376.00 ft |
| Coordinates | 35.890152N / 100.410306W | 35.899963N / 100.398499W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 3001 x 30 ft (915 x 9 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 5° |
| Physical elevation | 2368.00 ft | 2396.00 ft |
| Coordinates | 35.899336N / 100.402541W | 35.891130N / 100.403472W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |