Huntington Municipal Airport (HHG)
Huntington Municipal Airport (HHG)
HHG
Huntington Municipal Airport (HHG)
Huntington, IN
Latest photos of Huntington Municipal Airport (HHG)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HHG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-27-25.4000W/40-51-10.5000N -85.457056/40.852917 (Estimated) |
| Elevation | 806 ft / 245.67 m (Surveyed) |
| Land | 133 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Huntington, IN |
| Location | Huntington County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5003 x 75 ft (1525 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 805.00 ft | 804.00 ft |
| Coordinates | 40.853183N / 85.466101W | 40.852655N / 85.448031W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |