Hickory Regional Airport (HKY)
Hickory Regional Airport (HKY)
HKY
Hickory Regional Airport (HKY)
Hickory, NC
Latest photos of Hickory Regional Airport (HKY)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HKY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-23-22.3760W/35-44-28.1270N -81.389549/35.741146 (Estimated) |
| Elevation | 1190 ft / 362.71 m (Surveyed) |
| Land | 739 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Hickory, NC |
| Location | Catawba County, NC |
| Magnetic Variation | 06W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HKY (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 4400 x 150 ft (1341 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 8° | 127° |
| Physical elevation | 1142.00 ft | 1166.00 ft |
| Coordinates | 35.736848N / 81.392225W | 35.748812N / 81.390129W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on right |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 06/24
| Dimensions | 6400 x 150 ft (1951 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 55° | 127° |
| Physical elevation | 1136.00 ft | 1190.00 ft |
| Coordinates | 35.734991N / 81.397304W | 35.744982N / 81.379562W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 06/24 MKGS BADLY FADED. |
Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |