Helena Regional Airport (HLN)
Helena Regional Airport (HLN)
HLN
Helena Regional Airport (HLN)
Helena, MT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HLN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
111-58-57.9000W/46-36-24.5000N -111.982750/46.606806 (Estimated) |
| Elevation | 3877 ft / 1181.71 m (Surveyed) |
| Land | 1224 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Helena, MT |
| Location | Lewis And Clark County, MT |
| Magnetic Variation | 16E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Great Falls |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | GTF - Great Falls |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HLN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 4644 x 75 ft (1415 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 66° | 127° |
| Physical elevation | 3877.00 ft | 3820.00 ft |
| Coordinates | 46.605599N / 111.997443W | 46.610726N / 111.980538W |
| Gradient | 1.20 | 1.20 |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |
Runway 09/27
| Dimensions | 9000 x 150 ft (2743 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 102° | 127° |
| Physical elevation | 3864.00 ft | 3845.00 ft |
| Coordinates | 46.608414N / 111.997689W | 46.602989N / 111.962766W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 2989 x 75 ft (911 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3812.00 ft | 3862.00 ft |
| Coordinates | 46.612173N / 111.980773W | 46.603980N / 111.980636W |
| Gradient | 1.70 | 1.70 |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |