Twin County Airport (HLX)
Twin County Airport (HLX)
HLX
Twin County Airport (HLX)
Galax Hillsville, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HLX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-49-24.8208W/36-45-57.9998N -80.823561/36.766111 (Estimated) |
| Elevation | 2694 ft / 821.13 m (Surveyed) |
| Land | 140 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles NE of Galax Hillsville, VA |
| Location | Carroll County, VA |
| Magnetic Variation | 08W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Responsible ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HLX (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 4204 x 75 ft (1281 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2693.00 ft | 2642.00 ft |
| Coordinates | 36.760340N / 80.823410W | 36.771882N / 80.823712W |
| Gradient | 1.30 | 1.30 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |