Henderson Executive Airport (HND)
Henderson Executive Airport (HND)
HND
Henderson Executive Airport (HND)
Las Vegas, NV
Latest photos of Henderson Executive Airport (HND)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HND |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
115-08-04.0000W/35-58-22.3000N -115.134444/35.972861 (Estimated) |
| Elevation | 2492 ft / 759.56 m (Surveyed) |
| Land | 760 acres |
| From nearest city | 11 nautical miles S of Las Vegas, NV |
| Location | Clark County, NV |
| Magnetic Variation | 13E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Las Vegas |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RNO - Reno |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HND (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 17L/35R
| Dimensions | 5001 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 17L | 35R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 2406.00 ft | 2475.00 ft |
| Coordinates | 35.980875N / 115.132948W | 35.967142N / 115.133119W |
| Gradient | 1.40 | 0.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No |
Runway 17R/35L
| Dimensions | 6501 x 100 ft (1982 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 17R | 35L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 2402.00 ft | 2492.00 ft |
| Coordinates | 35.980894N / 115.135314W | 35.963041N / 115.135534W |
| Gradient | 1.40 | 0.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |