Henderson-oxford Airport (HNZ)
Henderson-oxford Airport (HNZ)
HNZ
Henderson-oxford Airport (HNZ)
Oxford, NC
Latest photos of Henderson-oxford Airport (HNZ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HNZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-31-45.0000W/36-21-41.7000N -78.529167/36.361583 (Estimated) |
| Elevation | 526 ft / 160.32 m (Surveyed) |
| Land | 220 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NE of Oxford, NC |
| Location | Granville County, NC |
| Magnetic Variation | 07W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HNZ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5002 x 97 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 51° | 127° |
| Physical elevation | 524.00 ft | 505.00 ft |
| Coordinates | 36.357268N / 78.535781W | 36.365879N / 78.522545W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |