Campbell Aaf (fort Campbell) Airport (HOP)
Campbell Aaf (fort Campbell) Airport (HOP)
HOP
Campbell Aaf (fort Campbell) Airport (HOP)
Fort Campbell/hopkinsville, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HOP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-29-32.5435W/36-40-21.2764N -87.492373/36.672577 (Estimated) |
| Elevation | 571 ft / 174.04 m (Surveyed) |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Fort Campbell/hopkinsville, KY |
| Location | Christian County, KY |
| Magnetic Variation | 01W (1995) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1600 ft |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HOP (NOTAM-d service available) |
Runway 05/23
| Dimensions | 11822 x 200 ft (3603 x 61 m) |
| Surface | ASPH |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 548.00 ft | 571.00 ft |
| Coordinates | 36.661236N / 87.505109W | 36.684523N / 87.476994W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | SALS |
Runway 18/36
| Dimensions | 4001 x 155 ft (1220 x 47 m) |
| Surface | ASPH |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 561.00 ft | 554.00 ft |
| Coordinates | 36.677178N / 87.496375W | 36.666187N / 87.496185W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Poor Condition | Basic , Poor Condition |