Memorial Field Airport (HOT)
Memorial Field Airport (HOT)
HOT
Memorial Field Airport (HOT)
Hot Springs, AR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HOT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-05-46.4000W/34-28-40.9000N -93.096222/34.478028 (Estimated) |
| Elevation | 540 ft / 164.59 m (Surveyed) |
| Land | 844 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Hot Springs, AR |
| Location | Garland County, AR |
| Magnetic Variation | 04E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | JBR - Jonesboro |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HOT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 6595 x 150 ft (2010 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 54° | 127° |
| Physical elevation | 502.00 ft | 540.00 ft |
| Coordinates | 34.473021N / 93.106264W | 34.483602N / 93.088501W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR |
Runway 13/31
| Dimensions | 4098 x 100 ft (1249 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 520.00 ft | 505.00 ft |
| Coordinates | 34.481480N / 93.099255W | 34.473623N / 93.089518W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | Yes |