Westchester County Airport (HPN)
Westchester County Airport (HPN)
HPN
Westchester County Airport (HPN)
White Plains, NY
Latest photos of Westchester County Airport (HPN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HPN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-42-27.2000W/41-04-01.0000N -73.707556/41.066944 (Estimated) |
| Elevation | 439 ft / 133.81 m (Surveyed) |
| Land | 702 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of White Plains, NY |
| Location | Westchester County, NY |
| Magnetic Variation | 12W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HPN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 04/1977 |
| Federal Agreements | NGHY3 |
Runway 11/29
| Dimensions | 4451 x 150 ft (1357 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 102° | 127° |
| Physical elevation | 397.00 ft | 388.00 ft |
| Coordinates | 41.067052N / 73.715761W | 41.064428N / 73.699998W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*RY 11 AIMING POINT MARKINGS. |
Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 6549 x 150 ft (1996 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 439.00 ft | 380.00 ft |
| Coordinates | 41.075554N / 73.713306W | 41.060001N / 73.701402W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |