Harnett Regional Jetport Airport (HRJ)
Harnett Regional Jetport Airport (HRJ)
HRJ
Harnett Regional Jetport Airport (HRJ)
Erwin, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HRJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-43-56.0490W/35-22-48.5629N -78.732236/35.380156 (Estimated) |
| Elevation | 202 ft / 61.57 m (Surveyed) |
| Land | 152 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Erwin, NC |
| Location | Harnett County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HRJ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 40° | 127° |
| Physical elevation | 188.00 ft | 202.00 ft |
| Coordinates | 35.374892N / 78.737621W | 35.385421N / 78.726851W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |