Hurlburt Field Airport (HRT)
Hurlburt Field Airport (HRT)
HRT
Hurlburt Field Airport (HRT)
Mary Esther, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HRT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-41-21.6000W/30-25-40.2000N -86.689333/30.427833 (Estimated) |
| Elevation | 38 ft / 11.58 m (Surveyed) |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Mary Esther, FL |
| Location | Okaloosa County, FL |
| Magnetic Variation | 00E (1990) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CEW (NOTAM-d service available) |
Runway 18/36
| Dimensions | 9600 x 150 ft (2926 x 46 m) |
| Surface | CONC |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 33.00 ft | 35.00 ft |
| Coordinates | 30.442083N / 86.689872W | 30.415753N / 86.687731W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/GS | |
| VGSI | nonstandard system | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | SALS | ALSF1 |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 1608 x 90 ft (490 x 27 m) |
| Surface | CONC |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |