Harrisburg-raleigh Airport (HSB)
Harrisburg-raleigh Airport (HSB)
HSB
Harrisburg-raleigh Airport (HSB)
Harrisburg, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HSB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-33-00.9347W/37-48-40.5220N -88.550260/37.811256 (Estimated) |
| Elevation | 398 ft / 121.31 m (Surveyed) |
| Land | 398 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Harrisburg, IL |
| Location | Saline County, IL |
| Magnetic Variation | 00E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HSB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5013 x 75 ft (1528 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 63° | 127° |
| Physical elevation | 387.00 ft | 396.00 ft |
| Coordinates | 37.808963N / 88.559470W | 37.815194N / 88.543995W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 2764 x 75 ft (842 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 387.00 ft | 382.00 ft |
| Coordinates | 37.812710N / 88.550605W | 37.806820N / 88.544572W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |