Billy Mitchell Airport (HSE)
Billy Mitchell Airport (HSE)
HSE
Billy Mitchell Airport (HSE)
Hatteras, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HSE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-37-04.0620W/35-13-58.0350N -75.617795/35.232788 (Estimated) |
| Elevation | 17 ft / 5.18 m (Surveyed) |
| Land | 100 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Hatteras, NC |
| Location | Dare County, NC |
| Magnetic Variation | 10W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HSE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 07/25
| Dimensions | 3000 x 75 ft (914 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 57° | 127° |
| Physical elevation | 10.00 ft | 17.00 ft |
| Coordinates | 35.230534N / 75.621987W | 35.235053N / 75.613597W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |