Hastings Municipal Airport (HSI)
Hastings Municipal Airport (HSI)
HSI
Hastings Municipal Airport (HSI)
Hastings, NE
Latest photos of Hastings Municipal Airport (HSI)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HSI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
098-25-40.4000W/40-36-18.9000N -98.427889/40.605250 (Estimated) |
| Elevation | 1961 ft / 597.71 m (Surveyed) |
| Land | 504 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Hastings, NE |
| Location | Adams County, NE |
| Magnetic Variation | 07E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | OLU - Columbus |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HSI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 4501 x 75 ft (1372 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 1939.00 ft | 1948.00 ft |
| Coordinates | 40.598942N / 98.433789W | 40.607409N / 98.421988W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
Runway 14/32
| Dimensions | 6451 x 100 ft (1966 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1961.00 ft | 1938.00 ft |
| Coordinates | 40.614378N / 98.433653W | 40.598998N / 98.422143W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |