Hot Springs Municipal Airport (HSR)
Hot Springs Municipal Airport (HSR)
HSR
Hot Springs Municipal Airport (HSR)
Hot Springs, SD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HSR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
103-23-17.8000W/43-22-05.9000N -103.388278/43.368306 (Estimated) |
| Elevation | 3150 ft / 960.12 m (Surveyed) |
| Land | 518 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SE of Hot Springs, SD |
| Location | Fall River County, SD |
| Magnetic Variation | 10E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | HON - Huron |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HON (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 4506 x 100 ft (1373 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 22° | 127° |
| Physical elevation | 3150.00 ft | 3142.00 ft |
| Coordinates | 43.363414N / 103.392365W | 43.374903N / 103.386120W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 06/24
| Dimensions | 3926 x 235 ft (1197 x 72 m) |
| Surface | TURF-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 76° | 127° |
| Physical elevation | 3146.00 ft | 3142.00 ft |
| Coordinates | 43.366044N / 103.394357W | 43.368659N / 103.380037W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |