Homestead Arb Airport (HST)
Homestead Arb Airport (HST)
HST
Homestead Arb Airport (HST)
Homestead, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HST |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-23-00.8400W/25-29-18.7800N -80.383567/25.488550 (Estimated) |
| Elevation | 6 ft / 1.83 m (Surveyed) |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Homestead, FL |
| Location | Dade County, FL |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | MIA - Miami |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HST (NOTAM-d service available) |
Runway 05/23
| Dimensions | 11200 x 300 ft (3414 x 91 m) |
| Surface | CONC |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 5.00 ft | 6.00 ft |
| Coordinates | 25.478506N / 80.396444W | 25.498594N / 80.370689W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | ALSF1 | SALS |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- A-GEAR: APCH END BAK-12B(B)/14 FOR ACTIVE RWY IN LO POSN. DEP END BAK-12B(B)/14 FOR ACTIVE RWY IN RAISED POSN. E-5 CONNECTED ON DEP END, DISCONNECTED ON APCH END.
- CAUTION: HELIPORT 2.2 NM SW, EXER EXTREME CAUTION. STADIUM LGT 3 NM FR APCH END RWY 05 HAZ TO NGT VISION. BIRD HAZ; ESPECIALLY PREVALENT 1 HR BEFORE SS AND 1 HR AFTER SR.
- CAUTION: AFLD EXPERIENCES TMPRY BIRD WATCH COND SEVERE. CTC BASE OPS FOR BIRD HAZ INFO, BIRD WATCH COND IS ON ATIS. EXTV HI PERFORMANCE MIL JET OPR ON AND IN VCNTY OF ARPT.
- TFC PAT: DUR VFR COND; TKOF, LO APCH, TOUCH AND GO, ACFT MAINT 1000' TIL DEP END OF RWY TO AVOID OVERHEAD PAT.
- MISC: WINDS ARE EST DUE TO FMQ-13 WIND SENSORS BEING ACCURATE TO WITHIN ONLY +/- 4 KT. ATC/WX WILL NOT INCL/RELAY WIND CORR INTO FCST/PHRASEOLOGY. THEREFORE, AIRCREWS WILL INCORPORATE A +/- 4 KT ACCURACY INTO THEIR DECISION MAKING PROCESS FOR FLYING OPR.
- MISC: ACFT ARR FR NE SCTR CAN EXP NUMEROUS FREQ CHG DUR ENROUTE DESCENT. FOR DEP CTC TWR DRCT. RWY 05-23 GROOVED. TRAN ACFT LDG WITH HOT ARMAMENT, ADVS TWR ON INITIAL CTC.
- BEARING STRENGTH RWY 05-23: ST175
- MISC: WX STATION OPR H24. FOR ADDITIONAL INFO CTC BASE WX STN DSN 535-7511, C786-415-7511, OR SVC OWS (26TH OWS) AT BARKSDALE AFB, LA, DSN 331-2645, C318-529-2645.
- SERVICE TRAN ALERT: OPR 1130-0200++ MON-FRI. NO DEMINERALIZED WATER AVBL.NO FLEET SVC AVBL.
- JASU: 3(AM32A-60) 2(A/M32A-86).
- SERVICE FUEL: ALL ACFT RQR FUEL, PLEASE HAVE IN YOUR POSSESSION THE WHITE FORM 1896 FUEL CARD, US GOVT AIR CARD OR YOUR BASE BILLING INFO.
- MISC: NSTD MRK ON TRAN ACFT RAMP.
- RSTD: CARGO, PAX, AND TRANSPORTATION SUPPORT ONLY AVBL 1230-2100Z++ M-F. SUPPORT OUTSIDE THESE TIMES MUST BE COORD AND APV BY WING PLANS AT DSN 535-8156, C786-415-8156.
- COMMUNICATIONS-COMD POST: (REEF CONTROL) DSN 535-7068, C786-415-7068.
- SERVICE-LGT: RY 23 PAPI O/S UFN DUE TO TREE OBST.
- FUEL: J8-EXP 1 HR DELAY. OIL - O-133-148
- SEE FLIP AP/1 SUPPLEMENTARY ARPT RMK.
- RSTD: 24 HR PN. BASE OPS DSN 535-7516, C786-415-7516. PPR GOOD FOR +/-1 HR. PPR TIME.
- RSTD: COORD OF PPR OUTSIDE OF BLOCK TIME BY FONE IS RQR, OR PPR NR WILL BE CONSIDERED CNL EXC FOR MEDEVAC AND VIP ACFT.
- RSTD: TRAN ACFT CALL 50 NM OUT. INBD DISTINGUISHED VISITOR ACFT CTC COMD POST 20 MIN PRIOR TO LDG WITH FIRM CHOCK TIME.
- RSTD: NO LCL OR ROUND ROBIN FLT PERMS BY TRAN ACFT. OPR FOR BASE ASGN ALERT ACFT ONLY 0400-1200Z++. TRAN MAINT MUST BE PRESENT FOR ACFT PRK, ENG START ANDFOR LAUNCH OF ALL TRAN ACFT.
- RSTD: ALERT FAC TWY RSTD TO ACFT WITH WG SPAN OF 60' OR LESS.
- DETERMINATION PENDING.