Huntsville Intl-carl T Jones Field Airport (HSV)
Huntsville Intl-carl T Jones Field Airport (HSV)
HSV
Huntsville Intl-carl T Jones Field Airport (HSV)
Huntsville, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HSV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-46-30.2000W/34-38-13.9000N -86.775056/34.637194 (Estimated) |
| Elevation | 629 ft / 191.72 m (Surveyed) |
| Land | 6000 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles SW of Huntsville, AL |
| Location | Madison County, AL |
| Magnetic Variation | 01W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HSV (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18L/36R
| Dimensions | 10006 x 150 ft (3050 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18L | 36R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 609.00 ft | 589.00 ft |
| Coordinates | 34.653099N / 86.765465W | 34.625610N / 86.766018W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |
Runway 18R/36L
| Dimensions | 12600 x 150 ft (3840 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18R | 36L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 628.00 ft | 611.00 ft |
| Coordinates | 34.652785N / 86.782101W | 34.618171N / 86.782791W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF2 | MALSR |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | Yes |