Hawthorne Industrial Airport (HTH)
Hawthorne Industrial Airport (HTH)
HTH
Hawthorne Industrial Airport (HTH)
Hawthorne, NV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HTH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
118-37-56.7000W/38-32-42.3000N -118.632417/38.545083 (Estimated) |
| Elevation | 4230 ft / 1289.30 m (Surveyed) |
| Land | 901 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles N of Hawthorne, NV |
| Location | Mineral County, NV |
| Magnetic Variation | 17E (1965) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RNO - Reno |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HTH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPSY |
Runway 10/28
| Dimensions | 6000 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 4180.00 ft | 4230.00 ft |
| Coordinates | 38.547560N / 118.642678W | 38.540338N / 118.623829W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 3250 x 130 ft (991 x 40 m) |
| Surface | DIRT-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 4164.00 ft | 4211.00 ft |
| Coordinates | 38.551507N / 118.632105W | 38.542812N / 118.629561W |
| Gradient | 1.40 | 0.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |