East Hampton Airport (HTO)
East Hampton Airport (HTO)
HTO
East Hampton Airport (HTO)
East Hampton, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HTO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-15-06.0000W/40-57-33.9000N -72.251667/40.959417 (Estimated) |
| Elevation | 55 ft / 16.76 m (Surveyed) |
| Land | 570 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of East Hampton, NY |
| Location | Suffolk County, NY |
| Magnetic Variation | 13W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HTO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGVY |
Runway 10/28
| Dimensions | 4255 x 100 ft (1297 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 55.00 ft | 30.00 ft |
| Coordinates | 40.958883N / 72.260301W | 40.959102N / 72.244897W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 2060 x 75 ft (628 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 41.00 ft | 30.00 ft |
| Coordinates | 40.962718N / 72.251634W | 40.957866N / 72.247803W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |