Terre Haute Intl-hulman Field Airport (HUF)
Terre Haute Intl-hulman Field Airport (HUF)
HUF
Terre Haute Intl-hulman Field Airport (HUF)
Terre Haute, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HUF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-18-27.3000W/39-27-05.3000N -87.307583/39.451472 (Estimated) |
| Elevation | 589 ft / 179.53 m (Surveyed) |
| Land | 1475 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles E of Terre Haute, IN |
| Location | Vigo County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 9020 x 150 ft (2749 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 572.00 ft | 582.00 ft |
| Coordinates | 39.440523N / 87.323159W | 39.457344N / 87.299719W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 7200 x 150 ft (2195 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 568.00 ft | 589.00 ft |
| Coordinates | 39.459737N / 87.310442W | 39.445782N / 87.292389W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 4000 x 150 ft (1219 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 569.00 ft | 574.00 ft |
| Coordinates | 39.460378N / 87.309941W | 39.449396N / 87.309916W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |