Houma-terrebonne Airport (HUM)
Houma-terrebonne Airport (HUM)
HUM
Houma-terrebonne Airport (HUM)
Houma, LA
Latest photos of Houma-terrebonne Airport (HUM)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HUM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-39-37.5360W/29-33-59.4075N -90.660427/29.566502 (Estimated) |
| Elevation | 9 ft / 2.74 m (Surveyed) |
| Land | 1813 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Houma, LA |
| Location | Terrebonne Parish, LA |
| Magnetic Variation | 01E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | DRI - De Ridder |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 12/30
| Dimensions | 4999 x 185 ft (1524 x 56 m) |
| Surface | CONC-F |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 125° | 127° |
| Physical elevation | 5.00 ft | 8.00 ft |
| Coordinates | 29.571105N / 90.666991W | 29.563155N / 90.654162W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS ARE FADED AND COVERED WITH MOLD AND MILDEW. |
Precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS ARE FADED AND COVERED WITH MOLD AND MILDEW. |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 6508 x 150 ft (1984 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 8.00 ft | 6.00 ft |
| Coordinates | 29.574968N / 90.660252W | 29.557071N / 90.660371W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |