Tweed-new Haven Airport (HVN)
Tweed-new Haven Airport (HVN)
HVN
Tweed-new Haven Airport (HVN)
New Haven, CT
Latest photos of Tweed-new Haven Airport (HVN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HVN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-53-12.5000W/41-15-49.5000N -72.886806/41.263750 (Estimated) |
| Elevation | 12 ft / 3.66 m (Surveyed) |
| Land | 394 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of New Haven, CT |
| Location | New Haven County, CT |
| Magnetic Variation | 13W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HVN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 5600 x 150 ft (1707 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 3° | 127° |
| Physical elevation | 6.00 ft | 12.00 ft |
| Coordinates | 41.256050N / 72.888246W | 41.271400N / 72.887212W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSF |
Runway 14/32
| Dimensions | 3626 x 100 ft (1105 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 5.00 ft | 4.00 ft |
| Coordinates | 41.267064N / 72.890330W | 41.260511N / 72.880404W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left |
- NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT. DPTG RWY 20, RGT AND LEFT TURN MADE AFTER PASSING SHORELINE.
- WILDLIFE FREQUENTLY ON OR INVOF ARPT.
- TRAN PRKG ON EAST RAMP ONLY.
- PAEW ADJACENT TO ALL OPERATIONAL SURFACES DALGT HRS APR-OCT.
- RY 14 CLSD TO JET OPNS AND NGT LNDG. RY 32 CLSD TO JET DEPS EXCP BY PPR 203-466-8844.
- LANDINGS HELS USE TWYS 'A' & 'G' INTERSECTION.
- STANDING WATER AT INTXN OF TWY 'G' & E RAMP AFT HVY RAIN.
- TOUCH & GO OPNS PERMITTED 0700-2200 MON-SAT; 0800-2200 SUN.
- AVOID CLOSE-IN BASE LEGS & SHORT APPROACHES LNDG RYS 14 AND 20.
- INTXN DEPS ARE PERMITTED WHEN ATCT OPNL ONLY TO ACFT LESS THAN 12500 LBS GWT AND ONLY AT THE FOLLOWING INTXNS: RWY 20 FROM TWY F HAS 4950 FT AVBL AND RWY 02 FROM TWY J HAS 4750 FT AVBL AND RWY 32 FROM TWY H HAS 2750 FT AVBL.
- FLIGHT NOTIFICATION SERVICE (ADCUS) AVBL.
- CLSD TO ACFT OVER 78 DB 0700-2200; 73 DB 2200-0000 & 0600-0700; 68 DB 0000-0600 EXCP MIL EMERG & MED ACFT; PPR CALL 203-466-8844.
- EXTSV HOP SFC-10000 FT WITHIN 20 MI NNW.
- EXISTED PRIOR TO 1959.