North Perry Airport (HWO)
North Perry Airport (HWO)
HWO
North Perry Airport (HWO)
Hollywood, FL
Latest photos of North Perry Airport (HWO)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HWO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-14-26.6000W/26-00-04.4000N -80.240722/26.001222 (Estimated) |
| Elevation | 8 ft / 2.44 m (Surveyed) |
| Land | 536 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles W of Hollywood, FL |
| Location | Broward County, FL |
| Magnetic Variation | 06W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | MIA - Miami |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HWO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 01L/19R
| Dimensions | 3350 x 100 ft (1021 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01L | 19R | |
|---|---|---|
| Alignment | 0° | 127° |
| Physical elevation | 8.00 ft | 7.00 ft |
| Coordinates | 25.997830N / 80.244077W | 26.007047N / 80.244016W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 01R/19L
| Dimensions | 3260 x 100 ft (994 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01R | 19L | |
|---|---|---|
| Alignment | 0° | 127° |
| Physical elevation | 7.00 ft | 6.00 ft |
| Coordinates | 25.997531N / 80.239664W | 26.006499N / 80.239603W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 10L/28R
| Dimensions | 3240 x 100 ft (988 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10L | 28R | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 7.00 ft | 7.00 ft |
| Coordinates | 26.002266N / 80.244782W | 26.002215N / 80.234917W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 10R/28L
| Dimensions | 3255 x 100 ft (992 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10R | 28L | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 7.00 ft | 8.00 ft |
| Coordinates | 25.998230N / 80.244224W | 25.998177N / 80.234316W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |