Brookhaven Airport (HWV)
Brookhaven Airport (HWV)
HWV
Brookhaven Airport (HWV)
Shirley, NY
Latest photos of Brookhaven Airport (HWV)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HWV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-52-00.9000W/40-49-19.0000N -72.866917/40.821944 (Estimated) |
| Elevation | 81 ft / 24.69 m (Surveyed) |
| Land | 795 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles N of Shirley, NY |
| Location | Suffolk County, NY |
| Magnetic Variation | 14W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HWV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 4200 x 100 ft (1280 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 70.00 ft | 81.00 ft |
| Coordinates | 40.821603N / 72.872917W | 40.829756N / 72.862188W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 4222 x 150 ft (1287 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 69.00 ft | 60.00 ft |
| Coordinates | 40.822344N / 72.871661W | 40.814151N / 72.860874W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |