Warrenton-fauquier Airport (HWY)
Warrenton-fauquier Airport (HWY)
HWY
Warrenton-fauquier Airport (HWY)
Warrenton, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HWY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-42-38.3000W/38-35-10.6000N -77.710639/38.586278 (Estimated) |
| Elevation | 336 ft / 102.41 m (Surveyed) |
| Land | 407 acres |
| From nearest city | 12 nautical miles SE of Warrenton, VA |
| Location | Fauquier County, VA |
| Magnetic Variation | 10W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 15/33
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 313.00 ft | 336.00 ft |
| Coordinates | 38.591451N / 77.716389W | 38.581119N / 77.704874W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |