Hilton Head Airport (HXD)
Hilton Head Airport (HXD)
HXD
Hilton Head Airport (HXD)
Hilton Head Island, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HXD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-41-50.9000W/32-13-27.7000N -80.697472/32.224361 (Estimated) |
| Elevation | 19 ft / 5.79 m (Surveyed) |
| Land | 131 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Hilton Head Island, SC |
| Location | Beaufort County, SC |
| Magnetic Variation | 07W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HXD (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 06/1982 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 4300 x 100 ft (1311 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 26° | 127° |
| Physical elevation | 19.00 ft | 12.00 ft |
| Coordinates | 32.219055N / 80.700531W | 32.229671N / 80.694422W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |