Hartford Municipal Airport (HXF)
Hartford Municipal Airport (HXF)
HXF
Hartford Municipal Airport (HXF)
Hartford, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HXF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-23-28.5950W/43-20-57.1438N -88.391276/43.349207 (Estimated) |
| Elevation | 1069 ft / 325.83 m (Surveyed) |
| Land | 195 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Hartford, WI |
| Location | Washington County, WI |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 11/29
| Dimensions | 3000 x 75 ft (914 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 110° | 127° |
| Physical elevation | 1050.00 ft | 1046.00 ft |
| Coordinates | 43.350576N / 88.396655W | 43.347732N / 88.386072W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 2250 x 196 ft (686 x 60 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 6° |
| Physical elevation | 1070.00 ft | 1035.00 ft |
| Coordinates | 43.352347N / 88.390742W | 43.346206N / 88.391578W |
| Gradient | 1.50 | 1.60 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*18/36 THLD MKD WITH ORANGE & WHITE WOODEN A-FRAMES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |