Barnstable Muni-boardman/polando Field Airport (HYA)
Barnstable Muni-boardman/polando Field Airport (HYA)
HYA
Barnstable Muni-boardman/polando Field Airport (HYA)
Hyannis, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HYA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
070-16-49.3000W/41-40-09.6000N -70.280361/41.669333 (Estimated) |
| Elevation | 54 ft / 16.46 m (Surveyed) |
| Land | 639 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles N of Hyannis, MA |
| Location | Barnstable County, MA |
| Magnetic Variation | 16W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HYA (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 5425 x 150 ft (1654 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 50° | 127° |
| Physical elevation | 44.00 ft | 39.00 ft |
| Coordinates | 41.664597N / 70.282776W | 41.674205N / 70.267609W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 5253 x 150 ft (1601 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 54.00 ft | 43.00 ft |
| Coordinates | 41.674772N / 70.291898W | 41.663766N / 70.279484W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR |
- ANT ON TANK 4600' SE ELEV 208'; STANDPIPE 7050' NORTH 236'; OBSTN LGTD.
- AER 33 NOT VSBL FM TWY E.
- GROUP III AIRCRAFT WITH WINGSPANS OF 79 FEET UP TO 118 FEET ARE RESTRICTED FROM USING THE SEGMENT OF TAXIWAY BRAVO BETWEEN THE EAST RAMP AND RUNWAY 33. GROUP III AIRCRAFT SHOULD TAKE AN ALTERNATE ROUTE FROM THE EAST RAMP TO REACH THE RUNWAY 33 DEPARTURE END.
- <BE AWARE OF HI-SPEED MILITARY JET & HEAVY HELICOPTER TFC VCNTY OTIS AFB. DO NOT CONFUSE OTIS AFB...10NM W ... WITH BARNSTABLE MUNI.
- BIRDS; DEER; COYOTES ON & INVOF ARPT.
- ARPT HAS NOISE ABATEMENT CONTACT AMGR 508-778-7765.
- TOUCH & GO OPNS PROHIBITED BTN 2100-0559 UNLESS PRIOR APPROVAL BY AMGR.
- ALL TRANSCIENT & GEN AVIATION PILOTS MUST CONTACT ARPT OPNS ON FREQ 122.95 PRIOR TO ENGINE SHUTDOWN FOR AIRFIELD ESCORT.
- AER 15 NOT VSBL FM TWY D EAST OF RY 15/33.
- ESTAB PRIOR TO 1959.