San Marcos Municipal Airport (HYI)
San Marcos Municipal Airport (HYI)
HYI
San Marcos Municipal Airport (HYI)
San Marcos, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HYI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-51-46.8000W/29-53-33.9000N -97.863000/29.892750 (Estimated) |
| Elevation | 594 ft / 181.05 m (Surveyed) |
| Land | 1303 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of San Marcos, TX |
| Location | Caldwell County, TX |
| Magnetic Variation | 07E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Antonio |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HYI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 08/26
| Dimensions | 6330 x 100 ft (1929 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 588.00 ft | 580.00 ft |
| Coordinates | 29.891807N / 97.877082W | 29.892459N / 97.857122W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 5601 x 150 ft (1707 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 593.00 ft | 573.00 ft |
| Coordinates | 29.897030N / 97.870022W | 29.886550N / 97.857070W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR |
Runway 17/35
| Dimensions | 5214 x 100 ft (1589 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 594.00 ft | 575.00 ft |
| Coordinates | 29.901687N / 97.857750W | 29.887361N / 97.857139W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |