Hays Regional Airport (HYS)
Hays Regional Airport (HYS)
HYS
Hays Regional Airport (HYS)
Hays, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HYS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
099-16-23.4000W/38-50-32.0000N -99.273167/38.842222 (Estimated) |
| Elevation | 1999 ft / 609.30 m (Surveyed) |
| Land | 545 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Hays, KS |
| Location | Ellis County, KS |
| Magnetic Variation | 08E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HYS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 4501 x 75 ft (1372 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 48° | 127° |
| Physical elevation | 1987.00 ft | 1989.00 ft |
| Coordinates | 38.835305N / 99.278139W | 38.843550N / 99.266373W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 6501 x 100 ft (1982 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1999.00 ft | 1984.00 ft |
| Coordinates | 38.852843N / 99.276299W | 38.835425N / 99.271315W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |