Hazleton Municipal Airport (HZL)
Hazleton Municipal Airport (HZL)
HZL
Hazleton Municipal Airport (HZL)
Hazleton, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | HZL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-59-41.6000W/40-59-12.4000N -75.994889/40.986778 (Estimated) |
| Elevation | 1603 ft / 488.59 m (Surveyed) |
| Land | 550 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Hazleton, PA |
| Location | Luzerne County, PA |
| Magnetic Variation | 10W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 4898 x 100 ft (1493 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 94° | 127° |
| Physical elevation | 1596.00 ft | 1595.00 ft |
| Coordinates | 40.987266N / 76.003736W | 40.986299N / 75.986043W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALS | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |