Sidney Municipal Airport (I12)
Sidney Municipal Airport (I12)
I12
Sidney Municipal Airport (I12)
Sidney, OH
Latest photos of Sidney Municipal Airport (I12)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | I12 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-09-03.1840W/40-14-29.1380N -84.150884/40.241427 (Estimated) |
| Elevation | 1044 ft / 318.21 m (Surveyed) |
| Land | 83 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Sidney, OH |
| Location | Shelby County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 2981 x 50 ft (909 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 40° | 127° |
| Physical elevation | 1035.00 ft | 1040.00 ft |
| Coordinates | 40.236614N / 84.155176W | 40.242895N / 84.148334W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS FADED |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS FADED |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 10/28
| Dimensions | 4785 x 75 ft (1458 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 94° | 127° |
| Physical elevation | 1039.00 ft | 1044.00 ft |
| Coordinates | 40.242945N / 84.158883W | 40.241985N / 84.141789W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on right |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |