Randolph County Airport (I22)
Randolph County Airport (I22)
I22
Randolph County Airport (I22)
Winchester, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | I22 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-55-45.8000W/40-10-03.7000N -84.929389/40.167694 (Estimated) |
| Elevation | 1122 ft / 341.99 m (Surveyed) |
| Land | 70 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Winchester, IN |
| Location | Randolph County, IN |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 08/26
| Dimensions | 4300 x 75 ft (1311 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 77° | 127° |
| Physical elevation | 1116.00 ft | 1123.00 ft |
| Coordinates | 40.166390N / 84.936879W | 40.168989N / 84.921871W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |