Fayette County Airport (I23)
Fayette County Airport (I23)
I23
Fayette County Airport (I23)
Washington Court House, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | I23 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-25-13.8582W/39-34-13.4545N -83.420516/39.570404 (Estimated) |
| Elevation | 980 ft / 298.70 m (Surveyed) |
| Land | 40 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Washington Court House, OH |
| Location | Fayette County, OH |
| Magnetic Variation | 06W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 05/23
| Dimensions | 5097 x 75 ft (1554 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 34° | 127° |
| Physical elevation | 978.00 ft | 976.00 ft |
| Coordinates | 39.564608N / 83.425578W | 39.576199N / 83.415453W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |