Greensburg Municipal Airport (I34)
Greensburg Municipal Airport (I34)
I34
Greensburg Municipal Airport (I34)
Greensburg, IN
Latest photos of Greensburg Municipal Airport (I34)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | I34 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-31-21.0970W/39-19-36.8800N -85.522527/39.326911 (Estimated) |
| Elevation | 912 ft / 277.98 m (Surveyed) |
| Land | 30 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Greensburg, IN |
| Location | Decatur County, IN |
| Magnetic Variation | 04W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 18/36
| Dimensions | 3433 x 40 ft (1046 x 12 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 912.00 ft | 905.00 ft |
| Coordinates | 39.331624N / 85.522591W | 39.322199N / 85.522486W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |