Tucker-guthrie Memorial Airport (I35)
Tucker-guthrie Memorial Airport (I35)
I35
Tucker-guthrie Memorial Airport (I35)
Harlan, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | I35 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-21-30.5073W/36-51-33.5927N -83.358474/36.859331 (Estimated) |
| Elevation | 1551 ft / 472.74 m (Surveyed) |
| Land | 50 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Harlan, KY |
| Location | Harlan County, KY |
| Magnetic Variation | 04W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 3460 x 75 ft (1055 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 76° | 127° |
| Physical elevation | 1524.00 ft | 1564.00 ft |
| Coordinates | 36.858196N / 83.364216W | 36.860467N / 83.352732W |
| Gradient | 1.20 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 8/26 RY MARKINGS FADED |
Basic , Poor Condition |
| VGSI | nonstandard system |