Clinton Field Airport (I66)
Clinton Field Airport (I66)
I66
Clinton Field Airport (I66)
Wilmington, OH
Latest photos of Clinton Field Airport (I66)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | I66 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-51-47.9000W/39-30-08.9000N -83.863306/39.502472 (Estimated) |
| Elevation | 1033 ft / 314.86 m (Surveyed) |
| Land | 47 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Wilmington, OH |
| Location | Clinton County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 03/21
| Dimensions | 3579 x 65 ft (1091 x 20 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 28° | 127° |
| Physical elevation | 1026.00 ft | 1031.00 ft |
| Coordinates | 39.498152N / 83.866316W | 39.506805N / 83.860306W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |