Cincinnati West Airport (I67)
Cincinnati West Airport (I67)
I67
Cincinnati West Airport (I67)
Harrison, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | I67 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-46-27.5043W/39-15-33.3933N -84.774307/39.259276 (Estimated) |
| Elevation | 584 ft / 178.00 m (Surveyed) |
| Land | 27 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Harrison, OH |
| Location | Hamilton County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 01/19
| Dimensions | 2803 x 60 ft (854 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 0° | 127° |
| Physical elevation | 582.00 ft | 580.00 ft |
| Coordinates | 39.255428N / 84.774330W | 39.263124N / 84.774283W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |