Warren County/john Lane Field Airport (I68)
Warren County/john Lane Field Airport (I68)
I68
Warren County/john Lane Field Airport (I68)
Lebanon, OH
Latest photos of Warren County/john Lane Field Airport (I68)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | I68 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-15-06.6497W/39-27-43.8230N -84.251847/39.462173 (Estimated) |
| Elevation | 898 ft / 273.71 m (Surveyed) |
| Land | 120 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Lebanon, OH |
| Location | Warren County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 01/19
| Dimensions | 4502 x 65 ft (1372 x 20 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 4° | 127° |
| Physical elevation | 884.00 ft | 898.00 ft |
| Coordinates | 39.456010N / 84.252429W | 39.468335N / 84.251267W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |