Clermont County Airport (I69)
Clermont County Airport (I69)
I69
Clermont County Airport (I69)
Batavia, OH
Latest photos of Clermont County Airport (I69)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | I69 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-12-36.8000W/39-04-42.2000N -84.210222/39.078389 (Estimated) |
| Elevation | 843 ft / 256.95 m (Surveyed) |
| Land | 60 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Batavia, OH |
| Location | Clermont County, OH |
| Magnetic Variation | 04W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 04/22
| Dimensions | 3566 x 75 ft (1087 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 36° | 127° |
| Physical elevation | 843.00 ft | 813.00 ft |
| Coordinates | 39.074458N / 84.213940W | 39.082332N / 84.206478W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |